Informacje prasowe o SOW
PFRON przekaże tablety dla pracowników socjalnych (6.12.2018)
W ramach projektu „System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON” Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekaże blisko 1500 tabletów do Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie w całej Polsce. Urządzenia mobilne trafią do pracowników tych instytucji, którzy na co dzień pracują w terenie i w ramach swoich obowiązków zawodowych pomagają Osobom Niepełnosprawnym potrzebującym wsparcia.
Do tej pory Wnioski o dofinansowanie PFRON można było złożyć tylko papierowo
System SOW umożliwia Osobom Niepełnosprawnym i podmiotom działającym na ich rzecz aplikowanie o środki PFRON będące w gestii jednostek samorządowych za pomocą Internetu. Dzięki nowoczesnej platformie informatycznej można uzyskać informację na temat wsparcia dostępnego z PFRON, a następnie wypełnić, podpisać i złożyć wniosek, dokonać ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, podpisać umowę oraz rozliczyć dofinansowanie. Aby osoba z niepełnosprawnością (a także osoba lub podmiot działający na jej rzecz) mogła złożyć wniosek o dofinansowanie drogą elektroniczną, jednostka Samorządowa z jej powiatu musi przystąpić do platformy informatycznej systemu SOW. Do końca tego roku PFRON wdroży SOW w 41 powiatach, a w 2019 roku chce nim objąć cały kraj.
Tablety jako narzędzie wspierające osoby wykluczone cyfrowo
Za pomocą tabletu z dostępem do mobilnego Internetu, przekazanego przez PFRON, będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków Funduszu (https://sow.pfron.org.pl/) załączając niezbędne dokumenty w formie elektronicznej. Na urządzeniach mobilnych użytkownicy będą mieli też bezpośredni dostęp do
narzędzi wspierających sam system SOW, a są to przede wszystkim: Kreator, który pomoże w dookreśleniu, jakie warunki należy spełnić, aby z oferowanej pomocy skorzystać i przekieruje bezpośrednio do odpowiedniego wniosku w systemie. Dzięki informatorowi dostępnemu z tabletu (https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/) będzie można uzyskać szczegółową wiedzę o dostępnych rodzajach wsparcia dla osób niepełnosprawnych, instytucji i przedsiębiorców. Z kolei, na portalu SOW (https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/) zapoznamy się m.in. z harmonogramem, ważnymi wydarzeniach i treściami ważnymi z punktu widzenia beneficjentów. Pomocą służą także pracownicy infolinii SOW, którzy pod numerami 0 - 800 889 777 (połączenie bezpłatne) lub 22 702 00 00 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora) w dni robocze, w godzinach 9.00-17.00 udzielają wszelkich potrzebnych informacji i służą pomocą w wypełnianiu wniosków w SOW. W celu skutecznego wsparcia Użytkowników Systemu SOW tabletu będą dostępne przygotowywane Webinaria i szkolenia e-learningowe z zakresu użytkowania i funkcjonalności systemu.
W jaki sposób pozyskać urządzenie mobilne dla instytucji?
Tablety przekazywane są nieodpłatnie w ramach projektu. PFRON zakupił urządzenia wraz z bezprzewodowym dostępem do Internetu ze środków projektu. Zapotrzebowanie na nie można składać wysyłając maila na adres: sow_mobilni@pfron.org.pl.
Nowoczesna platforma informatyczna pomoże osobom niepełnosprawnym wrócić na rynek pracy. Obecnie tylko 1/4 z nich pracuje zawodowo (28.11.2018 r.)
Odsetek aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami wynosi w Polsce 28 proc. i jest dużo niższy od unijnej średniej. Barierę stanowią m.in. stereotypy i obawy pracodawców, ale również brak wiedzy po stronie osób niepełnosprawnych, które często nie orientują się, z jakiego rodzaju dofinansowań mogą skorzystać, w jakich programach uczestniczyć i gdzie zgłaszać się po wsparcie, aby aktywizować się zawodowo. Pomocnym narzędziem dla osób z niepełnosprawnościami – które chcą wejść na rynek pracy – jest uruchomiony przez PFRON system SOW (System Obsługi Wsparcia), który dostarcza informacji o rodzajach wsparcia PFRON na platformie (https://portal-sow.pfron.org.pl) i jednocześnie stwarza możliwość aplikowania o dofinansowanie ze środków PFRON w formie elektronicznej (https://sow.pfron.org.pl).
– Myślę, że świadomość pracodawców dotycząca osób z niepełnosprawnościami jest niewielka, przede wszystkim mają oni nieduże doświadczenie we współpracy z takimi osobami. Są także utrwalone stereotypy, że osoby z niepełnosprawnościami są bardzo roszczeniowe, chcą korzystać ze swoich przywilejów, czyli skróconego czasu pracy, dodatkowego urlopu czy możliwości odbycia wizyt lekarskich. Pracodawcy są przekonani, że tych przywilejów będą mocno nadużywać, co oczywiście wcale nie jest zgodne z prawdą – mówi Magdalena Świtajska, trener pracy w Warszawskiej Agencji Zatrudnienia Osób z Niepełnosprawnościami.
Z danych GUS wynika, że zaledwie 28 proc. osób niepełnosprawnych w Polsce jest aktywnych zawodowo – przy średniej unijnej na poziomie 40 proc. Dlatego aktywizacja zawodowa i zmniejszenie bezrobocia w tej grupie (przykładowo wśród osób głuchych i niedosłyszących przekracza ono 70 proc.) jest jednym z najpilniejszych wyzwań. Jedną z barier są obawy pracodawców dotyczące na przykład kosztów dostosowania miejsca pracy do ich potrzeb.
– Panuje takie przekonanie, że to jest proces bardzo długi, trudny, natomiast w praktyce bardzo wiele osób z niepełnosprawnościami kompletnie nie potrzebuje dostosowania tego miejsca pracy. Na pewno barierą jest też fakt, że cukrzyca czy epilepsja są to schorzenia, których pracodawcy po prostu się boją. Są przekonani, że łączy się to z niesamowicie trudnymi sytuacjami, których będą udziałem. Natomiast z naszej wiedzy i doświadczeń wynika, że czasami wystarczy po prostu przygotować pracodawcę, wytłumaczyć, na czym polega dane schorzenie, i okazuje się, że nie taki diabeł straszny i naprawdę zatrudnienie takiej osoby nie jest niczym skomplikowanym – mówi Magdalena Świtajska.
Jak podkreśla, bardzo pomocnym narzędziem dla osób z niepełnosprawnościami, które chcą wrócić na rynek pracy, jest uruchomiony w lipcu system SOW. Narzędzie stworzone przez PFRON ma wyeliminować konieczność osobistej wizyty osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w jednostkach samorządowych, które dystrybuują pomoc. Nowoczesna platforma informatyczna umożliwia tym osobom składanie wniosków w formie elektronicznej i ubieganie się o dofinansowanie ze środków PFRON online. Osoba wnioskująca może złożyć wniosek przez internet i podpisać umowę z użyciem podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego. Z drugiej strony platforma SOW to źródło informacji o wszystkich dostępnych programach i formach wsparcia, również tych dotyczących aktywizacji zawodowej.
– Do tej pory osoby niepełnosprawne, żeby uzyskać tę pomoc, musiały się wybierać do urzędów powiatowych, stać w kolejkach. Platforma elektroniczna umożliwia złożenie takiego wniosku poprzez internet o dowolnej porze. Osoba niepełnosprawna może to zrobić z domu, bez pomocy pośredników, może dołączyć do wniosku również skany niezbędnych dokumentów. SOW w bardzo istotny sposób zmienia życie beneficjentów. Sama platforma elektroniczna zmienia podejście do wnioskowania, do zawierania umów. Dzięki niej beneficjenci mogą złożyć wniosek w formie elektronicznej, prowadzić korespondencję elektroniczną z daną jednostką samorządu terytorialnego, zawierać umowę na dofinansowanie z tą jednostką, a następnie – w trakcie realizacji tej umowy – także rozliczać dofinansowanie – mówi Dariusz Łazar, kierownik projektu SOW PFRON.
Magdalena Świtajska z Warszawskiej Agencji Zatrudnienia Osób z Niepełnosprawnościami zauważa, że część osób niepełnosprawnych kompletnie nie orientuje się, z jakiego rodzaju dofinansowań mogą skorzystać, w jakich programach uczestniczyć i gdzie zgłaszać się po wsparcie. Dlatego możliwość uzyskania takich informacji online, w jednym miejscu, jest dla nich dużym ułatwieniem.
Będą mogły z niej skorzystać nawet osoby wykluczone cyfrowo, bo PFRON przekaże około 1,5 tysiąca tabletów pracownikom socjalnym w całej Polsce, którzy będą pełnić funkcję mobilnych asystentów i pomagać w korzystaniu z platformy osobom bez dostępu do internetu. Fundusz uruchomił też specjalną infolinię, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą uzyskać wsparcie w wykorzystaniu systemu i pełną informację.
– Infolinia może zdecydowanie ułatwić uzupełnienie tej wiedzy, jeżeli ktoś nie będzie mógł znaleźć informacji na platformie SOW. Może się okazać, że wiele osób z niepełnosprawnościami uzna, że warto się przebranżowić, podnieść swoje kwalifikacje i skorzystać chociażby z dofinansowania na zdobycie wyższego wykształcenia, czego wcześniej nie zrobiły, bo przeraził ich ogrom formalności czy choćby prozaiczna kwestia dotarcia do urzędu. W przypadku osób z dysfunkcjami ruchowymi jest to bardzo trudne i wymaga logistycznych przygotowań – mówi Magdalena Świtajska.
– Dofinansowanie ze środków PFRON pomaga zyskać niezależność, a system SOW jeszcze bardziej ułatwia osobom niepełnosprawnym uzyskanie tego dofinansowania. Po pierwsze, jest to źródło informacji o tym, z jakich narzędzi dana osoba może skorzystać, jakiej pomocy może oczekiwać. Można to wszystko zrobić przez internet, bez wychodzenia z domu, a jeżeli ktoś nie ma komputera – można skorzystać z pomocy urzędników wyposażonych w tablety, którzy pomogą złożyć odpowiedni wniosek. Wiele barier zostało zniwelowanych dzięki SOW i staranie się o tę pomoc jest łatwiejsze – dodaje Tomasz Gańko, doradca zawodowy w Galerii Apteka Sztuki.
Dariusz Łazar, kierownik projektu SOW, podkreśla, że z platformy mogą korzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i instytucje działające na ich rzecz, a także przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne we własnych zakładach, oraz jednostki samorządu terytorialnego.
– Myślę o około tysiącu instytucji samorządowych, które zajmują się dystrybucją tego wsparcia na poziomie powiatu i województw. Zakres pomocy jest bardzo szeroki, myślimy głównie o aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. One mogą się starać o dofinansowanie protez kończyn, dofinansowanie prawa jazdy, studiów, a nawet pozyskać środki na dofinansowanie rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, mogą się starać o dofinansowanie stanowiska pracy, przeszkolenie takiej osoby, a nawet zatrudnienie pracownika wspomagającego, który będzie jej pomagał – wylicza Dariusz Łazar, kierownik zespołu SOW PFRON.
Według danych GUS osób niepełnosprawnych jest w Polsce ok. 5 mln (co stanowi ok. 14 proc. ogółu społeczeństwa). Wyższe szacunki podaje Eurostat, według którego na koniec 2014 roku z niepełnosprawnością borykało się 7,7 mln Polaków (badanie EHIS – European Health Interview Survey). Co roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez ONZ, który jest okazją do tego, aby przybliżyć społeczeństwu problemy osób niepełnosprawnych i włączyć się w działania przeciwdziałające ich wykluczeniu.
Sprawdź czy w Twoim powiecie można składać wnioski przez Internet! (06.11.2018 r.)
System SOW umożliwia Osobom Niepełnosprawnym i podmiotom działającym na ich rzecz aplikowanie o środki PFRON będące w gestii jednostek samorządowych za pomocą Internetu. Dzięki nowoczesnej platformie informatycznej mogą Państwo uzyskać informację na temat wsparcia dostępnego z PFRON, a następnie wypełnić, podpisać i złożyć wniosek, dokonać ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, podpisać umowę oraz rozliczyć dofinansowanie.
Stawiamy na niezależność
Nie muszą już Państwo angażować rodziny i znajomych, żeby zawieźli Pana/ią do urzędu. Nie muszą Państwo stać w długiej kolejce. Teraz mogą Państwo złożyć wniosek przez Internet! Wszystko to za pomocą SOW https://sow.pfron.org.pl/.
Skorzystaj z udogodnień
Obecnie dokładamy starań, aby wyposażyć pracowników ośrodków pomocy społecznej w tablety. Dzięki nim będą mogli nie tylko poinformować Państwa o dostępnych dofinansowaniach, ale także złożyć w Państwa imieniu stosowny wniosek. Do Państwa dyspozycji jest również portal SOW https://portal-sow.pfron.org.pl na którym znajdują się m.in. informacje o szkoleniach internetowych, dla tych z Państwa, którzy lubią wiedzieć więcej.
Masz pytania – daj nam znać!
Na każdym etapie wypełniania wniosku o dofinansowanie pomocą służą pracownicy infolinii SOW, którzy pod numerami telefonów: 0 800 889 777 (połączenie bezpłatne) lub 22 702 00 00 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora) w godzinach 9-17 udzielają wszelkich potrzebnych informacji.
System SOW jest dla każdej ON w naszym kraju
SOW jest narzędziem dla osób z niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy działają na ich rzecz. Jego celem jest usprawnienie procesu składania wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON, a tym samym poprawa jakości Państwa życia i przeciwdziałanie wykluczeniu osób niepełnosprawnych. Dokładamy starań, aby wszystkie samorządy przyłączyły się do systemu. Jeżeli jednostka na Państwa terenie nie przystąpiła jeszcze do systemu SOW to trzeba ich zapytać - dlaczego?
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: sow@pfron.org.pl.
W JST wdrażany jest system SOW(15.10.2018 r.)
Do końca tygodnia innowacyjną platformą SOW zostaną objęte następujące jednostki z województw: wielkopolskiego (PCPR Konin), mazowieckiego (PCPR Legionowo, PCPR Białobrzegi), pomorskiego (PCPR Starogard Gdański), kujawsko-pomorskiego (PCPR Tuchola, MOPS Bydgoszcz, PCPR Inowrocław), warmińsko-mazurskiego (MZOZ Olsztyn, PCPR Elbląg), dolnośląskiego (MOPS Jelenia Góra), lubuskiego (PCPR Drezdenko).
Zaplanowane są już kolejne terminy, w których specjaliści z zespołu projektowego SOW wraz z wykonawcą projektu, udadzą się do JST, aby przygotować ich pracowników do obsługi Beneficjentów poprzez system. W październiku i listopadzie wdrożenia planowane są: w woj. podkarpackim (PCPR Sanok), mazowieckim (PCPR Lipsko, PCPR Pruszków), kujawsko-pomorskim (PCPR Żnin, MOPR Toruń), dolnośląskim (PCPR Głogów), pomorskim (MOPR Gdańsk), łódzkim (PCPR Łódź Wschód).
Następni chętni, którzy planują przystąpić do systemu to: Urząd Miasta Sopot, PCPR Łosice, PCPR Nisko, PCPR Hajnówka, PUP i PCPR Sokółka, PCPR Będzin, PCPR w Sępólnie Krajeńskim, PCPR Lubaczów, PCPR Szamotuły, PCPR Kraśnik, PCPR Skierniewice, PCPR Wodzisław Śląski, PCPR Bartoszyce, MOPR Włocławek, PCPR Wołomin, PCPR Tczew, PCPR Zgorzelec, PCPR Gorlice, Urząd Miasta Grudziądz, PCPR Grudziądz, PUP Grudziądz, PCPR Wadowice i MOPR Konin.
System SOW daje możliwość składania wniosków drogą internetową, bez konieczności wizyty w urzędzie. Założeniem projektu jest, by osoby z niepełnosprawnością i podmioty działające na ich rzecz korzystając z nowoczesnych technologii i możliwości, które daje Internet, mogli dowiedzieć się o możliwościach dofinansowania i w najbardziej dogodny sposób z tego skorzystali.
Wszystkich zainteresowanych wiedzą nt. Systemu SOW zapraszamy do korzystania z portalu SOW, a także infolinii, na której specjaliści udzielą informacji z jakiego typu wsparcia osoba niepełnosprawna może skorzystać i odpowiedzą na wszelkie wątpliwości dotyczące form wsparcia. Zapraszamy do korzystania! Jesteśmy do Państwa dyspozycji w dni robocze w godz. 9:00-17:00 pod numerami telefonów: 0 - 800 889 777 (połączenie bezpłatne) lub 22 702 00 00 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora).
Dla osób, które pragną dowiedzieć się, czym jest System SOW i w jaki sposób ułatwi on ubieganie się o dofinasowanie ze środków PFRON zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego.
Zainteresowane wdrożeniem JST zapraszamy do kontaktu pod adresem: sow@pfron.org.pl.
Ogólnopolski System SOW wprowadzany jest w kolejnych JST (4.10.2018 r.)
Do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, do którego spływają już pierwsze wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON w formie elektronicznej, dołączyły już PCPR-y z Legionowa, Starogardu Gdańskiego i Tucholi. W następnych tygodniach do platformy SOW przystąpi kilkanaście kolejnych Samorządów.
Do tej pory osoba z niepełnosprawnościami, która chciała uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, musiała udać się do urzędu, żeby złożyć stosowny papierowy wniosek. Takich wniosków w całej Polsce, co roku, składa się ponad 500 tys. A kwota, którą samorządy rozdysponowały ze środków PFRON w 2017, roku sięgnęła 1 mld złotych.
Aby osoba z niepełnosprawnością (a także osoba lub podmiot działający na jej rzecz) mogła złożyć wniosek o dofinansowanie drogą elektroniczną, jednostka Samorządowa z jej terenu powiatu musi przystąpić do platformy informatycznej systemu SOW. Do końca tego roku PFRON planuje wdrożyć SOW w 41 samorządach, a do połowy przyszłego roku chce nim objąć cały kraj.
https://www.youtube.com/watch?v=v8W5OdzRi6o
Pomocą wszystkim zainteresowanym korzystaniem z SOW służą dedykowane narzędzia: portal SOW (https://portal-sow.pfron.org.pl/), infolinia 0 - 800 889 777 (połączenie bezpłatne) lub 22 702 00 00 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora). Pracownicy infolinii służą pomocą w dni robocze, w godzinach 9.00-17.00. Wszystkich zainteresowanych wdrożeniem Systemu w swojej jednostce zapraszamy do kontaktu z zespołem realizującym projekt SOW na adres mailowy: sow@pfron.org.pl.
https://www.youtube.com/watch?v=G-1s0ZNs_ao&t=2s
Na ten moment ponad 100 jednostek Samorządowych z terenu całego kraju zadeklarowało chęć przystąpienia do SOW. Właśnie w poniższych jednostkach już wkrótce będzie można składać wnioski o dofinansowanie za pomocą Systemu SOW (https://sow.pfron.org.pl/).
Lista JST, w których planowane są wdrożenia SOW.
Od połowy 2019 r. osoby niepełnosprawne będą mogły starać się o dofinansowanie przez internet. Dziś potrzebują do tego co najmniej trzech wizyt w urzędzie (27.09.2018 r.)
W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie wdrożono System Obsługi Wsparcia dofinansowania ze środków PFRON. Do końca tego roku Fundusz zamierza wdrożyć system w kolejnych 40 samorządach, a do połowy przyszłego roku chce nim objąć cały kraj. To oznacza, że osoby niepełnosprawne od połowy przyszłego roku będą mogły internetowo złożyć wniosek o dofinansowania. Dziś potrzebują do tego co najmniej trzech wizyt w urzędzie, co dla wielu jest barierą nie do pokonania.
– System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON jest nowoczesną platformą internetową, która umożliwi wszystkim osobom z niepełnosprawnościami ubieganie się o dofinansowanie z naszych środków – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Habich, p.o. prezesa zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Warunkiem, żeby każda osoba mogła z tego skorzystać, jest włączenie się do tego systemu wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, którym Fundusz przekazuje środki na realizację zadań.
Do tej pory osoba niepełnosprawna, która chciała uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, musiała udać się do urzędu, żeby złożyć stosowny wniosek. Z danych Funduszu wynika, że co roku takich wniosków składa się ponad pół miliona. Tylko w 2017 roku samorządy rozdysponowały kwotę ponad 1 mld zł. Platforma informatyczna nie tylko ułatwi niepełnosprawnym sam proces składania wniosku, ale też podpowie, na jakie cele można je otrzymać. Odciąży też urzędników i ułatwi przepływ danych sprawozdawczych między samorządami a Funduszem.
– Każda osoba niepełnosprawna, a przede wszystkim osoby, które nabyły niepełnosprawność i nie znają zasad wspierania, będzie mogła być przeprowadzona przez kreator do składania wniosków, przez proces aplikowania, ale też przez dobór odpowiedniej formy wsparcia – informuje Dorota Habich. – Może to być dofinansowanie nowoczesnej protezy, sprzętu informatycznego, wizyty u lekarza, który dobierze protezę, czy też nawet dofinansowanie studiów, ponieważ wspieramy też uzyskiwanie edukacji wyższej, a nie wszystkie osoby z niepełnosprawnościami o tym wiedzą.
Jeszcze w tym roku PFRON planuje włączenie do SOW 41 powiatów, a kolejne w 2019 roku. W ramach projektu powstał też portal informacyjny (https://portal-sow.pfron.org.pl) i specjalna infolinia. Fundusz przekaże blisko 2 tys. urządzeń digitalizujących i mobilnych, organizuje także szkolenia stacjonarne dla ponad 1200 osób z jednostek samorządowych oraz szkolenia e-learningowe dla beneficjentów projektu.
– Zainteresowanie Systemem Obsługi Wsparcia jest nadspodziewanie duże – mówi Dariusz Łazar, kierownik projektu SOW. – Otrzymaliśmy wiele deklaracji o chęci przystąpienia do systemu ze strony jednostek samorządu terytorialnego, mamy mnóstwo wejść na portal informacyjny, sporo telefonów na infolinię z pytaniem, kiedy SOW będzie dostępny na poziomie lokalnych samorządów.
Stworzenie systemu, którego wdrożenie rozpoczęto w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie 18 września, jest współfinansowane ze środków europejskich. Przed jego rozpoczęciem przeprowadzono wiele testów, powołano też specjalny zespół do testowania dostępności systemu ze strony osób niepełnosprawnych. W ciągu dwóch pierwszych dni wdrożenia systemu SOW nie pojawily się żadne zastrzeżenia co do jego działania i funkcjonalności.
– Do połowy przyszłego roku zamierzamy tym systemem objąć cały kraj. Nie możemy go wdrożyć wcześniej ze względów logistycznych, wtedy w połowie przyszłego roku wszystkie osoby niepełnosprawne, wszyscy beneficjenci będą mogły złożyć wniosek w formie elektronicznej w całym kraju – mówi Dariusz Łazar.
Dziś osoba niepełnosprawna musi co najmniej trzykrotnie odwiedzić urząd, by otrzymać wsparcie z PFRON. Często jest to dla nich duży problem, który wymaga również zaangażowania opiekunów
– Platforma elektroniczna, którą proponujemy, w ogóle wyklucza konieczność pojawiania się w urzędzie – mówi kierownik projektu SOW.
– Polityka dostępności jest dla osób niepełnosprawnych bardzo ważna. Poza tym, co robimy w ministerstwie, czyli fundusz solidarnościowy, mapa drogowa, Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych, mamy również projekty finansowane ze źródeł europejskich, takie jak SOW. Dają nam one możliwość finansowania dodatkowych działań, które są czymś pozytywnym. Wszystko, co jest robione dla osób niepełnosprawnych w obszarze dostępności i w obszarze informacyjnym, jest przez nas bardzo pozytywnie oceniane – mówi Michał Pelczarski, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (20.09.2018 r.)
Do tej pory osoba z niepełnosprawnościami, która chciała uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON musiała udać się do urzędu, żeby złożyć stosowny wniosek. Takich wniosków w całej Polsce, co roku, składa się ponad 500 tys. A kwota, którą samorządy rozdysponowały w 2017 roku sięgnęła 1 mld złotych.
Korzystając z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie uruchomiliśmy nowoczesną platformę informatyczną, której celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami i podmiotom działającym na ich rzecz załatwianie na drodze elektronicznej spraw związanych ze wsparciem integracji zawodowej i społecznej finansowanym ze środków PFRON.
Celem Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRN jest zmniejszenie trudności w aplikowaniu o środki PFRON i poprawa jakości życia niepełnosprawnych obywateli (ON), ponadto zwiększenie zainteresowania i poprawa jakości i dostępności e-usług, kierowanych do Osób niepełnosprawnych i podmiotów działających na ich rzecz oraz zapewnienie sprawnego przepływu danych sprawozdawczych pomiędzy realizatorem zadań (JST), a podmiotem finansującym (PFRON) – mówi Dariusz Łazar, kierownik projektu SOW.
Aby Osoba niepełnosprawna mogła korzystać z Systemu jednostka samorządowa na jej terenie musi do niego przystąpić. Właśnie trwa pierwsze wdrożenie Systemu SOW w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, gdzie specjaliści z zespołu SOW w asyście wykonawcy systemu dokonują konfiguracji oprogramowania oraz przeprowadzają instruktaż stanowiskowy użytkowników aplikacji. Jeszcze w tym roku System SOW zostanie wdrożony w 41 powiatach
w całej Polsce, a kolejne powiaty będą obsługiwane systematycznie w roku 2019. Odtąd w każdej Jednostce, która dołączy do Systemu SOW możliwe będzie załatwienie dofinansowania drogą elektroniczną - od wypełnienia wniosku, jego podpisania i złożenia, po złożenie ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, aż po podpisanie umowy i rozliczenie dofinansowania.
Rezultaty projektu to stworzenie SOW (scentralizowanej platformy informatycznej), kreatora, który ułatwia dobór odpowiedniej formy wsparcia, portalu informacyjnego (https://portal-sow.pfron.org.pl), przekazanie blisko 2 tys. urządzeń digitalizujących i mobilnych, uruchomienie infolinii SOW 0 - 800 889 777 (połączenie bezpłatne) lub 22 702 00 00 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora) czynnej w dni robocze, w godzinach 9.00-17.00, prowadzenie szkoleń stacjonarnych dla ponad 1200 osób z JST oraz szkoleń e-learningowych dla Beneficjentów projektu.
Pierwsze wdrożenie Systemu SOW w PCPR w Koninie (18.09.2018 r.)
W dniu dzisiejszym Pani Dorota Habich p.o. Prezesa PFRON podpisała pierwsze porozumienie dotyczące przystąpienia Miasta Konin do nowej platformy informatycznej System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON dedykowanej jednostkom samorządu terytorialnego.
Już w najbliższą środę, specjaliści z zespołu SOW – Pan Daniel Cymbaluk, Pan Bartłomiej Kakiet i Pan Przemysław Pielak, w asyście wykonawcy systemu udadzą się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie w celu wspólnej konfiguracji oprogramowania oraz przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego użytkowników aplikacji.
Uruchomienie Systemu SOW w jednostce umożliwi osobom z niepełnosprawnościami i podmiotom działającym na ich rzecz aplikowanie o środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnym bez wychodzenia z domu.
Jeszcze w tym roku System SOW zostanie wdrożony w 41 powiatach w całej Polsce, kolejne powiaty będą obsługiwane systematycznie w roku 2019.
Liczba niepełnosprawnych w Polsce sięga 3,2 mln osób, czyli ponad 8,5 % ogółu ludności. Czy wiemy z jakimi trudnościami borykają się na co dzień? System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (17.09.2018 r.)
W pierwszej kolejności należy wymienić bariery transportowe i architektoniczne wynikające zarówno z ograniczenia samodzielności niepełnosprawnych jak i nieprzystosowania obiektów, instytucji, środków transportu. Niestety, żeby ubiegać się o środki finansowe, niepełnosprawni muszą osobiście dotrzeć do urzędu. Wiemy, ile im to sprawia problemów. Często osoby te muszą angażować ludzi z ich najbliższego otoczenia, co generuje dodatkowe koszty (urlop w pracy lub transport specjalistyczny).
Naprzeciw tym trudnościom wychodzi nowoczesny System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON dzięki któremu będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie z poziomu własnego mieszkania przy użyciu tylko i wyłącznie urządzenia posiadającego połączenie z Internetem.
Niezaprzeczalnym atutem Systemu SOW będzie wyposażenie Asystentów Rodzin pracujących w JST w urządzenia mobilne, które będą pełniły funkcję informacyjną oraz w większości przypadków będą również pomocne w wypełnieniu stosownego wniosku o dofinansowanie z PFRON. Takich tabletów przekażemy ponad 1000. Narzędziem wspierającym Użytkowników SOW jest także infolinia SOW 0 - 800 889 777 (połączenie bezpłatne) lub 22 702 00 00 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora) do korzystania w dni robocze, w godzinach 9.00-17.00.
Uruchomienie platformy informatycznej SOW sprawi, że środki z PFRON do osób z niepełnosprawnościami trafiać będę szybciej i w łatwiejszy niż dotychczas sposób. Do końca 2018 roku System zostanie wdrożony w co najmniej 40 powiatach w asyście ekspertów SOW.
Już 20 września o 12:00 zapraszamy na konferencję prasową w Centrum konferencyjno-szkoleniowym Golden Floor Plaza w Warszawie, Al. Jerozolimskie 123A (Plac Zawiszy), Piętro 26. Konferencja odbędzie się z udziałem gości specjalnych z: Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Integracja, Fundacji Forani, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.
Akredytacje dziennikarskie przyjmują i wszelkich informacji na temat konferencji udzielają: Anna Światlak, 22-50-55-327, aswiatlak@pfron.org.pl, Katarzyna Matusz-Braniecka, 22-50-55-663, kmatusz@pfron.org.pl.
System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (12.09.2018 r.)
Każdego lata w wyniku skoku do wody kręgosłup łamią setki młodych ludzi. Najczęściej są to kilkunastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni. Jak podaje Komenda Główna Policji tylko w okresie wakacyjnym utonęło 214 osób, a od początku roku aż 425 osób straciło życie. Wakacje już za nami, dzieci wróciły we wrześniu do szkoły, zadajemy więc sobie pytanie - ilu młodych ludzi nie wróciło do szkoły? Ilu rodziców cierpi? Ilu przyjaciół zostało rozdzielonych?
Co skłania ludzi do wykonania często tragicznego w skutkach skoku? Brawura, alkohol, narkotyki, dopalacze, chęć popisania się przed kolegami, przecenienie własnych umiejętności, uleganie namowom, kąpiel w miejscach niestrzeżonych, oznaczonych czerwoną flagą albo znakiem zakazującym kąpieli czy skoku do wody.
Tragiczny w skutkach wypadek przeżył 1982 r. wówczas 16-letni Piotr Pawłowski. Niefortunnie skoczył do wody na główkę, w wyniku czego złamał kręgosłup. Jest osobą całkowicie sparaliżowaną, poruszającą się na wózku. Zamiast użalać się nad sobą i narzekać, jak sam podkreśla, postanowił zrobić coś dla innych niepełnosprawnych i tak założył magazyn dla osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i przyjaciół o nazwie „Integracja”, powołał do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundację Integracja.
Dziś Piotr Pawłowski (52l.) to twórca i redaktor naczelny największej w kraju platformy informacyjnej dla środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami, działacz na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, pomysłodawca wielu programów, konkursów oraz kampanii społecznych wspierających oraz edukujących osoby z niepełnosprawnościami, mówca motywacyjny. Za swoją ciężką pracę otrzymał wiele nagród i wyróżnień, 20 września 2018 r. (czwartek) o godz. 12:00 będzie gościem konferencji inaugurującej System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.
Zapraszamy do spotkania z Piotrem Pawłowskim i innymi ciekawymi gośćmi. Będziemy mówić o SOW, nowoczesnej platformie informatycznej, za pomocą której, osoby niepełnosprawne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON będących w gestii Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), stanie się to po raz pierwszy bez wychodzenia z domu i wpłynie na życie osób z niepełnosprawnościami. To ważna akcja społeczna, nie może Państwa zabraknąć.
System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON pomoże osobom po wypadkach (11.09.2018 r.)
Iwona Lis, kilka lat temu, będąc w 8 m-cu ciąży przeżyła bardzo poważny wypadek samochodowy, na skutek którego straciła swoje jedyne dziecko. Przez 1,5 roku jej los ciągle był w rękach Boga. Po kilkunastu operacjach, które przeszła po wypadku, wróciła do sprawności dzięki pomocy specjalistów, wytrwałości i ogromnemu wsparciu bliskich. Dla swojej nienarodzonej córki Ani postanowiła założyć Fundację Forani (https://fundacjaforani.org/), która pomaga dojść do pełnej sprawności ludziom po różnego rodzaju wypadkach. Stworzyła także bezpłatną infolinię 22 102 16 16, gdzie poszkodowani uzyskują wiedzę, co robić na kolejnych etapach: leczenia, rehabilitacji i ponownej adaptacji do życia, a także wsparcie psychologiczne.
Iwona Lis będzie gościem konferencji inaugurującej projekt System Obsługi Wsparcia i z punku widzenia praktyka opowie o tym, w jaki sposób nowoczesna platforma informatyczna wpłynie na życie osób z niepełnosprawnościami.
System Obsługi Wsparcia to nowoczesna platforma, za pomocą której osoby niepełnosprawne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON będących w gestii Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), po raz pierwszy bez wychodzenia z domu. System został uruchomiony produkcyjnie z końcem lipca 2018, obecnie trwa sukcesywne wdrażanie oprogramowania w JST. Do końca 2018 roku System zostanie wdrożony w co najmniej 40 największych powiatach w asyście ekspertów SOW. JST zostaną wyposażone w skanery, docelowo otrzyma je 250 Jednostek. Ponadto co najmniej 1000 tabletów trafi do pracowników socjalnych w jednostkach samorządowych, dystrybuujących pomoc dla ON. Pierwsze fundusze, które zasilą potrzeby osób z niepełnosprawnościami, z nowego systemu, to listopad-grudzień 2018 roku, w tych jednostkach, które wdrożyły System.
Zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się 20 września 2018 r. (czwartek) o godz. 12:00, w Centrum konferencyjno-szkoleniowym Golden Floor Plaza w Warszawie w Al. Jerozolimskich 123A (Plac Zawiszy), Piętro 26. Więcej: https://portal-sow.pfron.org.pl/.
Wszyscy skokrzystajmy z dobrodziejstwa internetu. Wystartował portal SOW dla ON (5.09.2018 r.)
Wydawało by się, że żyjemy w dobie cyfryzacji. Każdy z nas posiada w domu Internet oraz urządzenie, za pomocą którego otwiera nam się okno na świat. Niestety wśród osób z niepełnosprawnościami ciągle mała jest świadomość, jaką pomoc może zaoferować im Państwo, w tym PFRON. Niewiedza często powoduje obniżenie standardu ich życia.
Pragniemy zmienić sytuację osób niepełnosprawnych
Skorzystaliśmy z dostępnej techniki i uruchomiliśmy nowoczesną platformę, za pomocą której osoby niepełnosprawne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON będących w gestii Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), po raz pierwszy bez wychodzenia z domu. System będzie dostępny dla tych użytkowników, których przedstawiciele z JST do niego przystąpią. (https://www.youtube.com/watch?v=aLOZGaQWplo&t=11s)
Jeden System, wiele narzędzi pomocy
System SOW poprzez różne kanały ma na celu dotarcie z informacją o możliwej pomocy do wszystkich osób potencjalnie zainteresowanych poprzez: portal informacyjny (źródło wiedzy), infolinię (wsparcie techniczne), kreator (krok po kroku poprowadzi za rękę do właściwej formy wsparcia).
Szeroka wiedza w jednym miejscu
Z końcem sierpnia ruszył długo wyczekiwany portal informacyjny (https://portal-sow.pfron.org.pl/sow/). Portal to narzędzie będące integralną częścią SOW, na którym już znajdują się aktualne treści o projekcie, informacje o harmonogramie, ważnych wydarzeniach i spotkaniach, informacje edukacyjne oraz inne wartościowe treści do zakomunikowania poszczególnym beneficjentom i interesariuszom projektu SOW. Jego rolą będzie zwiększenie świadomości wśród osób z niepełnosprawnościami dotyczącej m.in. formy pomocy dedykowanej dla ich rodzaju niepełnosprawności.
Chcemy dać szansę na lepsze życie
Portal ma być źródłem wiedzy o Systemie, w szczególności dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego zajmujących się udzielaniem dofinansowań obsługiwanych przy pomocy Systemu SOW, osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania, pracowników PFRON oraz innych instytucji centralnych zainteresowanych kwestiami informatyzacji administracji publicznej, przedstawicieli mediów lokalnych. Poprzez zwiększenie świadomości osób z niepełnosprawnościami dajemy im możliwość na lepsze życie. Zapraszamy na https://portal-sow.pfron.org.pl. Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
6 mln Polaków cierpi z powodu niepełnosprawności. Nowoczesne technologie pomogą im w kontaktach z urzędami. (19.06.2018 r.)
Z problemem niepełnosprawności boryka się co czwarta polska rodzina. Dla większości osób niepełnosprawnych każda wizyta w urzędzie oznacza konieczność zwalniania się z pracy lub proszenia o pomoc opiekunów bądź sąsiadów. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, takie jak platforma cyfrowa PFRON. Umożliwia ona złożenie wniosków przez internet, samodzielnie lub przy wsparciu pracownika socjalnego, który w tym celu odwiedza osobę z niepełnosprawnością.
Według informacji GUS z powodu niepełnosprawności cierpi w Polsce 16 proc. społeczeństwa, czyli ok. 6 mln osób. Z danych PFRON wynika natomiast, że problem ten dotyka co czwartą polską rodzinę. Większość z nich jest wykluczona z normalnego życia ze względu na bariery architektoniczne, znaczna część polskich instytucji i urzędów nie jest bowiem przystosowana do ich potrzeb. Dotyczy to zarówno możliwości w miarę swobodnego przemieszczania się, jak i komunikacji werbalnej z innymi ludźmi. Z pomocą osobom niepełnosprawnym przychodzą nowe technologie, przywracające im możliwości podejmowania decyzji.
– Osoby z różnego typu dysfunkcjami często są wyłączone z kręgu podejmowania decyzji, nie mogą podjąć decyzji, bo nie mają dwóch opcji, mają jedną opcję albo zero opcji, więc ich wolność jest zawieszona. Nowe technologie mogą poszerzyć ich pole działania poprzez dodanie im dostępu do większej liczby opcji – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta.
Innowacyjne rozwiązania technologiczne pomagają również zaoszczędzić czas, energię i siły, których chorym osobom często brakuje. Obecnie osoby z niepełnosprawnościami lub ich opiekunowie muszą się zwalniać z pracy lub korzystać z dobrej woli sąsiadów, aby móc załatwić sprawę urzędową. W przypadku niepełnosprawnych wizyta w urzędzie może wymagać poświęcenia nawet kilku godzin. Aby ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować konieczność osobistego stawiania się osób niepełnosprawnych lub ich opiekunów w urzędach, powstał System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON, to nowoczesna platforma informatyczna dająca możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie drogą elektroniczną.
– Pójście do urzędu, załatwianie sprawy, wyjście z domu, zorganizowanie opieki na ten czas, a wykonanie kilku kliknięć i wypełnienie wniosku przez internet to diametralna różnica. To godzina poświęconego czasu i niewielki wysiłek w porównaniu z ośmioma godzinami, które trzeba poświęcić na podróż, dojechanie, zrobienie – mówi Szymon Hołownia.
System Obsługi Wsparcia to nowoczesna platforma, za pomocą której osoby niepełnosprawne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON będących w gestii Jednostek Samorządu Terytorialnego, bez wychodzenia z domu. Posiadanie dostępu do internetu nie będzie stanowiło bariery, PFRON planuje bowiem przeszkolenie ponad tysiąca dwustu pracowników Jednostek Samorządów Terytorialnych w całej Polsce i wyposażyć Asystentów Rodzin w tablety. Będą oni mogli odwiedzić osobę niepełnosprawną w jej domu i pomóc w złożeniu wniosku.
– Różnie wygląda to w różnych miejscach, czasami ludzie przyjeżdżają pomóc wypełnić wnioski, natomiast cała ta elektronizacja kontaktu człowieka z urzędem, z miejscem, które może udzielić mu pomocy jest ważna – mówi Szymon Hołownia.
System Obsługi Wsparcia został wyposażony w narzędzie ułatwiające składanie wniosków, czyli webinaria, kreator, infolinię. Jego obsługa jest intuicyjna i dostosowana do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zdaniem Szymona Hołowni nowe technologie stanowią niezwykle istotne wsparcie systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi, nie należy jednak zapominać o tym, że równie ważny jest w tym przypadku czynnik ludzki. Niepełnosprawni zawsze powinni mieć możliwość kontaktu z drugim człowiekiem.
6 mln Polaków cierpi z powodu niepełnosprawności. Nowoczesne technologie pomogą im w kontaktach z urzędami.
Treść wypowiedzi:
Szymon Hołownia: Nowe technologie pomagają włączać coraz większą liczbę osób w krąg, w którym możliwe jest podejmowanie decyzji. My podejmujemy tych decyzji mnóstwo, osoby z różnego typu dysfunkcjami które im się w życiu przytrafiły często są wyłączone z kręgu podejmowania decyzji, nie mogą podjąć decyzji, bo nie mają dwóch opcji, mają jedną opcję albo zero opcji, więc ich wolność jest zawieszona, natomiast nowe technologie mogą po pierwsze poszerzyć ich pole działania poprzez dodanie im dostępu do większej ilości opcji, ale mogą też oszczędzić czas, energię, siły, to czego osoby w kryzysie mają często mało i pomóc im rozwiązywać problemy, dużo prościej, łatwiej i efektywniej.
Newseria: System uruchomiony przez PFRON - to jest ważne dla takich osób?
Szymon Hołownia: To jest fundamentalnie ważne, bo jeżeli system pokryje odpowiednią część kraju, to dla osoby która ma jakiś deficyt ruchowy albo jakiś inny, pójście do urzędu, załatwianie sprawy, wyjście z domu, zorganizowanie sobie opieki na ten czas, a wykonanie kilku kliknięć i wypełnienie tego, to jest diametralna różnica. To godzina poświęconego czasu i niewielki wysiłek w porównaniu z ośmioma godzinami które trzeba poświęcić na podróż, dojechanie, zrobienie. Różnie wygląda to w różnych miejscach, czasami ludzie przyjeżdżają pomóc wypełnić wnioski, natomiast cała ta elektronizacja kontaktu człowieka z urzędem, z miejscem które może udzielić mu pomocy jest ważna. Nigdy nie może w tym całym systemie zabraknąć człowieka na końcu drogi, nie możemy też stworzyć jakiegoś parku technologicznego w którym osoba niepełnosprawna będzie rodzajem algorytmu który trzeba obsłużyć przez odpowiednią ilość oprogramowania które jest wokół. Jesteśmy ludźmi, a nie algorytmami, to się nigdy nie zmieni. My możemy sobie tym ułatwić życie, możemy zaoszczędzić energię, zaoszczędzić łez, możemy zaoszczędzić sobie problemów, ale to nigdy nie powinno zastąpić tego ducha który powinien być w systemie pomocy osobom, którym pomoc się należy.
Do pobrania: pfron-holownia
Osoby niepełnosprawne będą się mogły zgłosić po pomoc finansową przez internet. PFRON uruchamia system do składania wniosków o dofinansowanie. (20.06.2018 r.)
Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie, którzy chcą złożyć wniosek o świadczenie i uzyskać dofinansowanie, często muszą się stawiać w urzędzie osobiście. To oznacza konieczność zwalniania się z pracy, proszenia o pomoc sąsiadów, nie każdemu pozwala też na to stan zdrowia. PFRON uruchamia system, który ma wyeliminować ten problem. Osoba niepełnosprawna będzie mogła samodzielnie złożyć wniosek przez internet, dowiedzieć się, jakie dofinansowania są dla niej dostępne i uzyskać wsparcie całkowicie online. Projekt został skonstruowany tak, że będą mogły skorzystać z niego nawet osoby wykluczone cyfrowo.
– Dla osób z niepełnosprawnością nowe technologie i urządzenia mobilne są bardzo ważne. Pozwalają uzyskać dostęp do wielu usług, które w tej chwili są dla nich niedostępne. Osoby z niepełnosprawnością bardzo często nie mogą się wybrać samodzielnie do urzędu, załatwić sprawy czy zasięgnąć informacji. Dlatego nowoczesne technologie, typu komputery, laptopy, urządzenia mobilne, internet, bardzo służą osobom niepełnosprawnym, które zyskują dzięki nim dostęp do informacji, mogą załatwić sprawę przez internet czy uzyskać środki finansowe – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dariusz Łazar, kierownik projektu SOW w PFRON.
Średnio co czwarta rodzina w Polsce boryka się z niepełnosprawnością. Dotychczas osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie, chcąc uzyskać dofinansowanie czy złożyć wniosek o świadczenie, często były zmuszone korzystać z pomocy sąsiadów lub znajomych, zwalniać się z pracy i stawić w urzędzie osobiście. Co więcej, nie każdemu stan zdrowia na to pozwala.
– Pomoc jest realizowana poprzez samorządy, które korzystają z różnych systemów informatycznych i nie zawsze umożliwiają złożenie wniosku online. Często wymagana jest wizyta w urzędzie, a – jak wiemy – dla osób z niepełnosprawnością to może być duży problem. Podobnie jak dowiadywanie się o to, jaka pomoc im przysługuje, nie dla wszystkich jest to wiedza oczywista – mówi Dorota Habich, p.o. prezesa zarządu PFRON.
Fundusz uruchomił właśnie projekt SOW (System Obsługi Wsparcia), który ma na celu ograniczenie bądź całkowite wyeliminowanie konieczności wizyt osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w urzędach. System teleinformatyczny umożliwi osobom niepełnosprawnym składanie wniosków w formie elektronicznej i ubieganie się o dofinansowanie ze środków PFRON całkowicie online. Osoba niepełnosprawna będzie mogła złożyć wniosek przez internet i podpisać umowę za pomocą podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego.
– Osoby wykluczone informatycznie będą mogły skorzystać z pomocy pracowników socjalnych, wyposażonych w tablety zawierające informator na temat możliwych form dofinansowania ze środków PFRON, o które można się ubiegać. W ten sposób będzie można uzyskać informacje, jak również złożyć sam wniosek. Osoby, które korzystają z internetu i komputera, będą mogły samodzielnie lub z pomocą opiekuna złożyć taki wniosek i uzyskać środki dofinansowania. Przewidujemy też szkolenia dla osób, które mają trudności w posługiwaniu się tym systemem – będą webinaria i portal informacyjny, na którym znajdzie się szereg wartościowych informacji dla osób niepełnosprawnych – mówi Dariusz Łazar.
– Celem projektu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami skorzystanie z naszego wsparcia, które jest realizowane przez samorządy powiatowe i wojewódzkie, bez konieczności obecności w urzędzie, bez składania papierowych wniosków. Chcemy zlikwidować bariery w otoczeniu osób niepełnosprawnych, żeby mogły w pełni korzystać ze wsparcia i decydować o tym, kiedy i w jakiej formie chcą złożyć wniosek – dodaje Dorota Habich.
Przez system SOW będzie można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON będących w gestii jednostek samorządu terytorialnego (JST). W projekt zaangażowane będą JST w całej Polsce. PFRON przekaże także ponad tysiąc tabletów i skanerów, które trafią do pracowników socjalnych głównie w mniejszych miejscowościach. Projekt obejmuje również szkolenia dla 1,2 tys. zatrudnionych w Jednostkach Samorządów Terytorialnych, narzędzia ułatwiające składanie wniosków, webinaria i dedykowaną infolinię, poprzez którą osoby z niepełnosprawnością będą mogły uzyskać wsparcie.
– To zmieni rzeczywistość osób niepełnosprawnych i mam nadzieję, że pomoże lepiej wykorzystywać środki Funduszu, które przekazujemy do samorządów. Są to naprawdę niemałe kwoty, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby. Finansujemy na przykład zakup protez specjalistycznych, sprzętu komputerowego, edukację osób niepełnosprawnych – tylko te osoby nie zawsze o tym wiedzą. Mamy nadzieję, że ten system da szansę na skorzystanie ze wsparcia każdej osobie, która tego potrzebuje – podkreśla Dorota Habich.
Prezes Fundacji ForAni Iwona Lis ocenia, że SOW będzie cennym narzędziem, które znacznie ułatwi funkcjonowanie zarówno osobom niepełnosprawnych, jak i ich opiekunom.
– Mówimy tu o likwidacji barier architektonicznych i technicznych. Dzięki temu systemowi osoba niepełnosprawna będzie mogła samodzielnie złożyć wniosek przez internet, dowiedzieć się, jakie dofinansowania są dostępne, zaktualizować wniosek i zobaczyć, jaka jest odpowiedź. I to w warunkach domowych – bez zaangażowania osób trzecich, konieczności organizowania dojazdu, proszenia opiekuna. Korzyści z tego systemu jest bardzo wiele, a osoby, które nie potrafią obsługiwać komputerów albo nie mają internetu, będą mogły skorzystać z pomocy pracownika socjalnego. My jesteśmy zachwyceni tym projektem – podkreśla Iwona Lis.
Osoby niepełnosprawne będą się mogły zgłosić po pomoc finansową przez internet. PFRON uruchamia system do składania wniosków o dofinansowanie.
Treść wypowiedzi:
Dariusz Łazar, kierownik projektu SOW w PFRON:
Nowe technologie dla osób z niepełnosprawnością są bardzo ważne, dlatego że pozwalają uzyskać dostęp do wielu usług, które są w tej chwili dla nich niedostępne. Osoby z niepełnosprawnością bardzo często nie mogą wybrać się do urzędu, nie mogą załatwić pewnej sprawy, dowiedzieć się informacji w jakiejś sprawie, dlatego nowoczesne technologie typu komputery, laptopy, urządzenia mobilne, internet, wszystkie informacje które są w internecie, bardzo służą osobom niepełnosprawnym, mają one dostęp do szeregu informacji, mogą załatwić jakąś sprawę przez internet, uzyskać środki. W tym kontekście urządzenia mobilne i technologie informatyczne są bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych.
Projekt który realizujemy rzeczywiście idzie w tym kierunku, zastosowaliśmy najnowsze technologie aby zbudować system i cały projekt. Jest to szereg nowych technologii które będziemy stosować, sercem tego projektu jest system informatyczny, który umożliwi osobom niepełnosprawnym składanie wniosków w formie elektronicznej i załatwianie pełnej sprawy o dofinansowanie ze środków PFRON tylko w sposób elektroniczny. Za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, osoba niepełnosprawna poprzez internet będzie mogła złożyć wniosek, podpisać umowę i uzyskać przelew z dofinansowaniem na ten system niepełnosprawności jaki obsługuje.
System obsługi wsparcia dofinansowanego ze środków PFRON będzie używał wielu nowoczesnych technologii, umożliwimy osobom niepełnosprawnym dotarcie do systemu poprzez pracowników socjalnych, pracownicy socjalni będą wyposażeni w tablety na których będzie informator na temat dofinansowania z jakich środków PFRON mogą korzystać, jak również sam system. Osoba która jest zupełnie wykluczona ze środków informatycznych, będzie mogła skorzystać z tego tabletu, po to żeby uzyskać informacje z jakich środków i dofinansowania będzie mogła korzystać, jak również złożyć sam wniosek. Osoby które są wyposażone w internet, w komputery, będą mogły samodzielnie lub z pomocą osoby wspierającej złożyć taki wniosek i uzyskać środki dofinansowania. Będzie szereg szkoleń dla osób które mają trudności w posługiwaniu się tym systemem, będą webinaria, będzie portal informacyjny na którym znajdzie się szereg wartościowych informacji dla osób niepełnosprawnych.
Dorota Habich, p. o. prezesa zarządu, PFRON:
Celem systemu jest umożliwienie korzystania osobom z niepełnosprawnościami z naszego wsparcia, które jest realizowane przez samorządy powiatowe i wojewódzkie, bezpośrednio bez obecności w urzędzie, bez konieczności składania wniosków papierowych. Chcemy zlikwidować bariery w otoczeniu osób niepełnosprawnych, tak żeby mogły korzystać w pełni z naszego wsparcia, decydując o tym w jakiej formie, kiedy chcą złożyć wniosek, kiedy chcą sprawdzić status wniosku. Dzisiaj ta pomoc jest realizowana przez samorządy, które korzystają z różnych systemów informatycznych, nie zawsze dają możliwość złożenia wniosku online, często wymagana jest wizyta w urzędzie, a jak wiemy dla osoby z niepełnosprawnością to może być dużym problemem, również dowiadywanie się o status wniosku, o to jaka pomoc przysługuje, bo również to nie jest dla wszystkich wiedza oczywista. Wiemy, że system jest rozproszony, realizują naszą pomoc i samorządy, i bezpośrednio organizacje pozarządowe. Dla osób które nie funkcjonują w tym systemie długo, trudne jest zdobycie informacji o jaką pomoc mogą się ubiegać. Dzięki systemowi wsparcia i dzięki portalowi który będzie elementem tego systemu, będzie w jednym miejscu możliwość sprawdzenia jaka pomoc przysługuje w danej sytuacji, osoba korzystając z tego systemu będzie mogła dopasować wsparcie jakie oferujemy do swojej sytuacji, jednocześnie od razu złożyć wniosek o uzyskanie tego wsparcia. To coś, co zmieni rzeczywistość osób niepełnosprawnych i mam nadzieję, że pomoże lepiej wykorzystywać środki Funduszu które przekazujemy do samorządów, a są to naprawdę niemałe kwoty. Odpowiadają one na rzeczywiste potrzeby, finansujemy zakup protez specjalistycznych i sprzętu komputerowego, edukację osób niepełnosprawnych, tylko osoby nie zawsze o tym wiedzą. Mamy nadzieję, że ten system da szansę na skorzystanie każdej osobie która tego potrzebuje.
Iwona Lis, prezes Fundacji ForAni:
Patrząc przez pryzmat osób z którymi mamy na co dzień kontakt, naszymi podopiecznymi czyli osobami z niepełnosprawnością, tych korzyści widzimy bardzo wiele. Jest to pożądane, cenne narzędzie do pracy, do tego żeby ułatwić funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością, zarówno im, jak również ich opiekunom. Dzięki temu systemowi osoba będzie mogła złożyć samodzielnie wniosek przez internet, dowiedzieć się jakie dofinansowania są dostępne w jednym miejscu, co jest też ogromnym problemem z którym my się spotykamy na co dzień, będzie mogła również bez zaangażowania osób trzecich, konieczności organizowania dojazdu, organizowania opiekuna, będzie mogła zrobić to w warunkach domowych, będzie mogła zaktualizować wniosek i zobaczyć jaka jest odpowiedź. Korzyści z tego systemu jest bardzo wiele, a osoby które nie potrafią obsługiwać komputerów albo nie mają internetu, będą mogły skorzystać z pomocy pracownika socjalnego. My jesteśmy zachwyceni tym projektem i będziemy go mocno promować w Fundacji ForAni, ponieważ widzimy ile dobrego on przynosi osobom z niepełnosprawnością.
System obsłuży wszystkie wnioski dofinansowane z systemu PFRON, mówimy tu o likwidacji barier architektonicznych, barier technicznych, o aktywnym samorządzie, o dostępie do turnusów rehabilitacyjnych, ale również bardzo ważnym o którym bardzo mało osoby wiedzą, aktywny samorząd w zakresie edukacji. Osoba z niepełnosprawnością może korzystać z takiego projektu, będzie wiedziała jakie są zasady, warunki, czy je spełnia i będzie mogła ten wniosek złożyć. To bardzo wiele różnych rzeczy, dzięki którym będzie miała ułatwienie.
Osoby z niepełnosprawnością z którymi się spotykamy, większość z nich obsługuje internet. Podam przykład Darka, to nasz podopieczny który jest sparaliżowany czterokończynowo, nie ma rąk, nóg, ale on jest w stanie obsłużyć komputer, czyli samodzielnie wypełnić ten wniosek i dla niego to, że on sam będzie mógł to zrobić, a nie jego opiekunka, jego żona, ma ogromne znaczenie również dla psychiki, że on może odciążyć swoją żonę, a równocześnie ma na coś wpływ. Tutaj widzę też korzyść w zakresie psychicznym.
Do pobrania: pfron-projekt-sow