W Wielkopolsce o SOW

W dniu wczorajszym Oddział Wielkopolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zorganizował w Poznaniu konferencję dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego realizujących pilotażowy program PFRON „Aktywny Samorząd”.
W spotkaniu wzięła udział Dorota Habich Zastępca Prezesa Zarządu ds. Programowych PFRON. Wiceprezes PFRON zachęcała, aby kolejne powiaty wdrożyły nowoczesną platformę internetową dedykowaną osobom niepełnosprawnym pn. „System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON” (System SOW). Podczas spotkania wręczyła porozumienia o współpracy kolejnym czterem wielkopolskim powiatom, które zdecydowały się na wdrożenie Systemu SOW. Dzięki temu już wkrótce w powiatach jarocińskim, gostyńskim, rawickim oraz śremskim osoby niepełnosprawne będą mogły składać elektronicznie wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON.
„System SOW jest intuicyjny i umożliwia zdobycie informacji o wsparciu przysługującym osobom z niepełnosprawnością oraz o warunkach, jakie należy spełnić przy ubieganiu się o dofinansowanie. Daje także możliwość skrócenia ścieżki aplikowania o środki PFRON, w przypadku konieczności uzupełnienia ewentualnych braków formalnych we wniosku. Korzystanie ze wsparcia PFRON, po wdrożeniu Systemu SOW przez dany powiat, będzie odbywało się bez konieczności wizyty osoby niepełnosprawnej w urzędzie” – zapewniała Dorota Habich Zastępca Prezesa Zarządu ds. Programowych PFRON.
Wnioski będzie można składać elektronicznie na terenie wszystkich powiatów, które zdecydują się wdrożyć System SOW. Specjaliści z PFRON każdej jednostce samorządowej, która przystąpi do Systemu SOW, zapewnią profesjonalne i kompleksowe wsparcie, m.in. w zakresie stałych konsultacji, dokonania konfiguracji oprogramowania oraz przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego użytkowników nowoczesnej platformy.
Główne zalety Systemu SOW to przede wszystkim możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie bezpośrednio przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu, ułatwienie kontaktu między osobą niepełnosprawną a pracownikiem urzędu, usprawnienie weryfikacji wniosków o przyznanie dofinansowania (od osób indywidualnych i poszczególnych instytucji), jak również zapewnienie jeszcze skuteczniejszej dystrybucji środków finansowych PFRON na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.
W konferencji uczestniczyło blisko 80 osób z całego województwa. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami dysponującymi środkami PFRON oraz prelegentami mającymi na co dzień styczność z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Źródło - strona PFRON