Kompensacja szkoleń systemu SOW

Szkolenia stacjonarne z systemu SOW nadal wstrzymane, ale mamy dla Państwa inne propozycje.
W związku z pandemią koronawirusa i obostrzeniami dotyczącymi przebywania w większej grupie, Zespół SOW zmodyfikował grafik szkoleń wyjazdowych i w siedzibie PFRON, zachowując tym samym zasady bezpieczeństwa, a jednocześnie mając na uwadze zapewnienie pracownikom Jednostek Samorządu Terytorialnego pełnego wsparcie w użytkowaniu systemu SOW.
(Komunikat o przesunięciu terminów szkoleń pojawił się 12.03.2020 na portalu SOW, został przekazany mailowo Oddziałom oraz telefonicznie i mailowo wszystkim osobom, które zgłosiły chęć uczestnictwa w szkoleniu.)
Całkowicie rozumiemy potrzebę samorządów w zakresie wsparcia szkoleniowego i robimy wszystko, aby taką pomoc zapewnić. W tym celu korzystamy z licznych kanałów, takich jak:
- portal edukacyjno-informacyjny wraz z wydzieloną sekcją dla JST, w której na bieżąco informujemy o nawet najdrobniejszych zmianach w systemie, przekazujemy informacje istotne z punktu widzenia Administratorów Lokalnych jednostek samorządowych, zamieszczamy komunikaty dotyczące bieżących kwestii, jak chociażby nowe formy wsparcia czy upływające terminy, prezentujemy nowe materiały filmowe. Na stronie startowej portalu portalu zamieściliśmy nową sekcję: Pandemia koronawirusa. Zawiera ona dokumenty programowe, aktualności i pytania i odpowiedzi od Wnioskodawców i Realizatorów i jest dedykowana najnowszemu programowi obsługiwanemu w systemie SOW - „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”, Moduł III.
- cotygodniowy newsletter, przygotowywany przez redakcję portalu edukacyjno-informacyjnego na podstawie sekcji Aktualności, zawierający bieżące komunikaty o inicjatywach podjętych przez PFRON w związku z pandemią, nowych okolicznościach (zmiana organizacji pracy, przedłużenie niektórych terminów), zmianach produkcyjnych w systemie SOW, upływających terminach (Aktywny samorząd – moduł II), publikacji e-usług PFRON na portalu GOV.PL itp.,
- platforma edukacyjna zawierająca ponad 70 filmów instruktażowych dotyczących obsługi Modułu Wnioskodawcy, Realizatora oraz Administratora Lokalnego oraz bieżąco aktualizowane materiały informacyjne na temat form wsparcia realizowanych w systemie SOW. Zaktualizowaliśmy wszystkie instrukcje filmowe dotyczące obsługi Modułu Wnioskodawcy (16 filmów), Modułu Realizatora (41 filmów) i Modułu Administratora Lokalnego (10 filmów). Są one dostępne również na portalu edukacyjno-informacyjnym w Strefie JST, Kafelek Filmy oraz w serwisie YouTube.
Przygotowaliśmy nowe materiały:
- instrukcje filmowe dla Realizatorów: Jak dokonać w systemie SOW rozliczenia w formie refundacji lub transz?
- instrukcja filmowa dla Realizatorów: Edycja danych konta Wnioskodawcy.
- film informacyjno-instruktażowy dla Wnioskodawców: Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi". Film zawiera krótką instrukcję rejestracji i logowania w systemie SOW oraz pokazuje proces wypełniania wniosku.
- kanał YouTube,
- formularz zgłaszania uwag i błędów zlokalizowany w systemie SOW i na portalu,
- bezpłatna infolinia czynna w dni robocze w godzinach 9.00 – 17.00, tel.: 800 889 777,
- dedykowani Opiekunowie poszczególnych województw z Zespołu SOW, dostępni telefonicznie i mailowo. Opiekunowie udzielają każdego dnia licznych konsultacji pracownikom Oddziałów i samorządów, wyjaśniają wątpliwości, udzielają instrukcji, w miarę możliwości – naprawiają błędy Realizatorów, często „prowadzą za rękę” kierując do właściwych instrukcji w dokumentacji lub filmach instruktażowych,
- Opiekunowie SOW w Oddziałach, dostępni telefonicznie i mailowo.
Jednocześnie zapewniamy o pełnej gotowości do podjęcia szkoleń stacjonarnych, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna i przywrócona zostanie możliwość organizowania szkoleń przez PFRON.
Jesteśmy przekonani, środki powzięte w celu rekompensaty zaplanowanych szkoleń stanowią dla pracowników samorządów skuteczną pomoc podczas realizacji zadań związanych z wspieraniem osób z niepełnosprawnościami i będziemy nadal z nich korzystać jako ze skutecznego uzupełnienia dla szkoleń stacjonarnych.