Najczęstsze pytania Wnioskodawców

  1. Czy osoba niepełnosprawna, która objęta jest programem asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, może ubiegać się o te środki?

Warunkiem uzyskania wsparcia w ramach Modułu III programu jest utrata, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwości korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Program nie wyklucza możliwości otrzymania pomocy przez osobę, która jest objęta wsparciem asystenta osobistego.

Należy dodać, iż wsparcie skierowane jest wyłącznie do osób niepełnosprawnych, które są:

1)   uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;

2)   uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;

3)   podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;

4)   podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;

5)   uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;

6)   pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;

7) pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

 

  1. W maju miałem mieć rehabilitację przez 3 tygodnie w szpitalu, ale szpital przekształcił się do walki z koronawirusem i rehabilitacje mam przełożoną na przyszły rok. Czy mogę skorzystać z tej pomocy 500zł?

Program dotyczy podopiecznych placówek wymienionych w treści programu. Lista nie zawiera placówek medycznych o charakterze szpitalnym, w których świadczone są doraźne usługi rehabilitacyjne. Celem programu jest zapewnienie wsparcia stałym podopiecznym placówek rehabilitacyjnych, w których pobyt ma charakter ciągły, a placówki te zostały zamknięte na czas epidemii, co oznacza, że podopieczni utracili opiekę w tym okresie. Zabieg rehabilitacyjny, o którym Pan pisze, nie został odwołany, a jedynie przesunięty w czasie. Nie pozostaje Pan pod stałą opieką placówki wymienionej w treści programu.

 

  1. Jestem matką niepełnosprawnego syna i opiekunem niepełnosprawnego brata, który jest ubezwłasnowolniony (obaj uczestniczyli w WTZ). Czy mogę złożyć jeden wniosek na syna i brata?

Tak, wnioskodawca może złożyć jeden wniosek dla więcej niż jednego podopiecznego.

 

  1. Czy ja jako przedstawiciel WTZ mogę składać wnioski za podopiecznych, którzy nie mają Internetu? Czy mogę je wydrukować, wysłać do nich pocztą, a następnie oni je wypełnią i prześlą pocztą do MOPSu?

Tak, WTZ może pomóc złożyć wnioski w imieniu swoich podopiecznych. Rekomendujemy skorzystanie z systemu SOW, który umożliwia szybki i wygodny sposób złożenia wniosku.

  1. Czy w ramach Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” mogą być objęte pomocą również osoby korzystające z Klubu Senior+ i Dzienny Dom Senior +?

Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Rodzaje placówek, z których korzystanie uprawnia do udziału w Module III programu wymienione zostały w „Kierunkach działań i warunkach brzegowych”. Są to między innymi dzienne domy pomocy społecznej, funkcjonujące na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej. W sytuacji, gdy Klub Seniora lub Dzienny Klub Seniora utworzone zostały na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej i mają status dziennego domu pomocy społecznej – podopieczni tych placówek są adresatami wsparcia w ramach Modułu III programu.

 

  1. Czy uczestnicy programu Rehabilitacja 25+ mogą być objęci pomocą?

Tak. Zgodnie z „Kierunkami działań i warunkami brzegowymi obowiązującymi w 2020 roku realizatorów Modułu III oraz Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”” pomoc finansowa w ramach Modułu III programu skierowana jest do osób niepełnosprawnych, które są, między innymi, uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne. Zapis ten obejmuje również uczestników programu „Rehabilitacja 25+”.

 

  1. Czy wnioskodawca ma załączyć do wniosku zaświadczenie z placówki potwierdzające bycie jej podopiecznym, czy ewentualnie powiaty mogą wymagać takiego dokumentu?

Nie, tego rodzaju dokument nie jest wymagany jako załącznik do wniosku. Kryteria uprawniające do udziału w ramach Modułu III programu weryfikowane są na podstawie danych zawartych we wniosku oraz złożonych przez Wnioskodawcę oświadczeń.

 

  1. Czy program działa wstecz, tzn. w przypadku osoby niepełnosprawnej, która jest uczestnikiem WTZ zamkniętego od 11 marca. Czy wchodzi tu system rozliczania z przyznanych środków?

Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Pomoc ta udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych. Wobec powyższego, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej które zostały zamknięte np. od 11 marca 2020 roku są adresatami Modułu III programu. Należy dodać, iż świadczenie wypłacane w ramach Modułu III programu nie podlega rozliczeniu i kontroli przez Realizatora programu i PFRON.

 

  1. Jestem matką autystycznego 7 latka, który do czasu zamknięcia placówki korzystał z przedszkola terapeutycznego, obecnie zamkniętego z powodu koronowirusa. Syn ma orzeczenie o niepełnosprawności, korzystam z zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego.

Wsparcie w ramach Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:

  1. uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;

  2. uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;

  3. podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;

  4. podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;

  5. uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;

  6. pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;

  7. pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Pomoc ta udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych.

Program nie obejmuje wychowanków przedszkoli, zatem brak jest niestety możliwości ubiegania się przez Panią o wsparcie w ramach programu na rzecz Syna.

 

  1. Adresatami są osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - rozumiemy z lekkim stopniem również?

Tak, osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności są również adresatami Modułu III programu – o ile spełniają pozostałe kryteria uprawniające do uzyskania pomocy w ramach Modułu III.

 

  1. Pomoc w module III udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych. Jak zweryfikować powyższe koszty.

Świadczenie wypłacane w ramach Modułu III programu nie podlega rozliczeniu i kontroli przez Realizatora programu i PFRON. Na etapie rozpatrywania wniosku Realizator nie weryfikuje, czy i w jakiej wysokości osoba niepełnosprawna  poniosła koszty związane z zapewnieniem opieki w warunkach domowych. Wnioski o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III nie podlegają ocenie merytorycznej.

 

  1. W załączonym wniosku do programu (załącznik nr 3 do Kierunków...) sekcja STAN PRAWNY DOTYCZĄCY NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI nie posiada rubryk informujących o niepełnosprawności WNIOSKODAWCY wynikających z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - czy zostanie ona dodana lub czy można dodać do wniosku taką rubrykę informującą o orzeczeniu z ZUS?

Nie ma takiej potrzeby. Zgodnie z postanowieniami art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:

  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

  • 1a) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

  • częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

 

  1. Czy osoby niepełnosprawne (uczestnicy WTZ i ŚDS) mogą złożyć wniosek po powrocie do placówki? W obecnej sytuacji trudno jest dotrzeć z wnioskiem do każdej osoby niepełnosprawnej.

Wnioski o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III składane są do realizatora programu (samorządu powiatowego) w trybie ciągłym, jednakże nie później niż do dnia 4 września 2020 roku. Pomoc finansowa udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Okres na jaki może zostać przyznane świadczenie nie może być dłuższy niż 3 miesiące. W każdym z miesięcy, wykazanych we wniosku o dofinansowanie w ramach Modułu III, musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.

Wnioskodawca może złożyć do samorządu powiatowego zarówno jeden wniosek obejmujący trzy miesiące, jak również trzy wnioski dotyczące różnych miesięcy. W obu przypadkach nie muszą to być miesiące następujące po sobie. Ograniczeniem czasowym (tzn. od kiedy do kiedy może być udzielane wsparcie) jest zapis, iż pomoc udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia sytuacji kryzysowych spowodowanych chorobami zakaźnymi utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej.

Wniosek może zostać złożony również po wznowieniu zajęć w danej placówce pod warunkiem, iż zostanie złożony przez adresata programu nie później niż do dnia 4 września 2020 roku oraz że dotyczyć będzie miesięcy (nie więcej niż trzech), w których spełnione zostały wskazane powyżej warunki.

 

  1. Czy dofinansowanie obejmować będzie miesiące "wsteczne", np. wniosek zostanie złożony w maju 2020 r. i dotyczyć będzie dofinansowania za marzec, kwiecień i maj 2020 r. (czy możliwa jest refundacja kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych)?

Wniosek złożony przez adresata programu np. w maju 2020 roku może dotyczyć również poprzednich miesięcy (marca, kwietnia). Należy podkreślić, iż świadczenie w ramach Modułu III programu nie podlega rozliczeniu i kontroli przez Realizatora programu i PFRON.

 

  1. Czy środki finansowe mogą zostać przekazane na rachunek bankowy innej osoby niż wnioskodawca, np. rodzica, rodzeństwa, osoby obcej, itp.?

Zgodnie z formularzem wniosku o dofinansowanie w ramach Modułu III programu przekazanie świadczenia może nastąpić na rachunek bankowy Wnioskodawcy lub na rachunek bankowy osoby upoważnionej przez Wnioskodawcę.

 

  1. Czy córka może otrzymać pomoc z PFRON z programu w ramach MODUŁU III, jeśli jej tata wystąpił z ZUS o zasiłek opiekuńczy. Chodziło mi o to, czy są to dwa różne, nie powiązane świadczenia. Z tego co zrozumiałam, to świadczenie z Modułu III jest przyznawane z uwagi na brak możliwości rehabilitacji córki ze względu na zamknięcie SDPS. Proszę o informację, czy córka może wystąpić z wnioskiem o pomoc z programu MODUŁ III.

Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Pomoc ta udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych.

Jeżeli Państwa Córka jest podopieczną Dziennego Domu Pomocy Społecznej (funkcjonującego na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej), jest adresatem programu i na Jej rzecz może zostać przyznane świadczenie w ramach Modułu III programu – przy uwzględnieniu pozostałych kryteriów dotyczących możliwości uzyskania wsparcia:

- braku możliwości korzystania z opieki w placówce przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych;

- niepobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, o którym mowa w art. 4 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). 

Jednocześnie wyjaśniam, iż Dzienne Domy Pomocy Społecznej (DDPS) to, zgodnie z postanowieniami ustawy o pomocy społecznej, innego rodzaju placówki niż Domy Pomocy Społecznej (DPS).

 

  1. Czy adresaci: pełnoletni (od 18. do 25. roku życia) uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz pełnoletni (od 18. do 24. roku życia) wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, mogą skorzystać z tego programu, jeśli faktycznie zajęcia były odwołane, ale w "tradycyjnej" formie, natomiast odbywały się zdalnie?

Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, którzy utracili, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej mogą skorzystać ze wsparcia w ramach Modułu III programu. Program odnosi się do opieki świadczonej w placówce w sposób stacjonarny (tj. na miejscu, w pomieszczeniach placówki) – zatem ewentualne prowadzenie zajęć przez placówkę w sposób zdalny nie wpływa na możliwość uzyskania wsparcia przez adresata Modułu III programu. Uprawniona osoba może ubiegać się o przyznanie świadczenia, także wówczas, gdy korzystała (we wskazanym powyżej okresie) z zajęć realizowanych zdalnie.

 

  1. Czym jest utrata możliwości korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki w placówce?

Jest to brak możliwości korzystania ze wsparcia świadczonego w placówce w warunkach stacjonarnych (tj. na miejscu, w pomieszczeniach placówki). 

 

  1. Jeżeli zajęcia w placówce odbywają się od poniedziałku do piątku przez 10 miesięcy, ale beneficjent korzysta ze wsparcia raz na tydzień lub raz na miesiąc również może składać wniosek w ramach modułu III?

Warunkiem uzyskania pomocy w ramach Modułu III jest utrata, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Zatem, korzystanie ze świadczeń w placówce raz na tydzień lub raz na miesiąc nie uprawnia do udziału w ramach Modułu III programu.

 

  1. Czy o dofinansowanie mogą ubiegać się uczestnicy WTZ, którzy na stałe mieszkają w DPS?

Pomoc w ramach Modułu III udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych. Zatem osoby, które mają zapewnioną stałą opiekę poprzez inne funkcjonujące aktualnie placówki (np. domy pomocy społecznej) nie są adresatami Modułu III programu.

 

  1. Czy uczniowie szkół specjalnych również mogą wnioskować o środki?

Katalog placówek, których podopieczni uprawnieni są do udziału w ramach Modułu III programu, został wskazany w przyjętych przez Zarząd PFRON „Kierunkach działań i warunkach brzegowych”. Jest to katalog zamknięty – szkoły specjalne nie zostały wymienione w tym katalogu. Należy jednakże pamiętać, iż ze wsparcia w Module III mogą korzystać pełnoletni (od 18 do 25 roku życia) uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim. Zgodnie z treścią ww. rozporządzenia zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze mogą być organizowane m.in. w szkołach specjalnych.

 

  1. Czy wsparcie jest w formie dofinansowania i jest przyznawane od dnia złożenia wniosku? Czy też zachodzi sytuacja refundacji i/lub dofinansowania wsparcia finansowego osoby niepełnosprawnej (np. wniosek został złożony w kwietniu a PCPR może przyznać dofinansowanie za miesiące marzec, kwiecień i maj? Oczywiście mając informację, iż beneficjent nie skorzystał z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Wniosek złożony przez adresata programu np. w maju 2020 roku może dotyczyć również poprzednich miesięcy (marca, kwietnia). Wsparcie nie powinno obejmować miesięcy przyszłych – brak jest bowiem w takim przypadku możliwości weryfikacji warunków uprawniających do przyznania świadczenia (np. niepobieranie dodatkowego zasiłku opiekuńczego).