Gdzie zwrócić się o pomoc

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się Osobom Niepełnosprawnym. Jest większa świadomość w społeczeństwie, dotycząca ograniczeń i potrzeb tych osób, które mogą obecnie korzystać w Polsce z wielu form wsparcia.
Jednym z miejsc, do którego osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą zgłosić się po pomoc, są lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej. W każdej gminie i w każdym mieście jest taki ośrodek. Ze wsparcia takiego lokalnego ośrodka mogą skorzystać osoby, które mają trudną sytuację życiową i finansową. Przysługuje im pomoc w formie rzeczowej lub finansowej. Najistotniejszy jest chyba fakt, iż mogą też korzystać z bezpośredniego wsparcia kadry ośrodka, która działa na rzecz poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.
Nie wszyscy wiedzą, że klienci OPS, a więc również osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawnościami, mają przydzielanego ustawowo Pracownika Socjalnego, którego głównym zadaniem jest wspieranie swoich klientów w usamodzielnianiu się i w poprawie jakości życia pod względem finansowym i materialnym, ale też społeczno-zawodowym.
Ośrodki Pomocy Społecznej oferują również pomoc dla rodzin słabo funkcjonujących, często dysfunkcyjnych, w których są osoby niepełnosprawne. Rodziny takie mogą skorzystać ze wsparcia Asystenta Rodziny, który poprzez kompleksowe działania ma pomagać
w przezwyciężaniu kryzysów i ogólnym usprawnianiu funkcjonowania rodziny.
W celu uzyskania pełnej informacji, kiedy i w jakich przypadkach osoby
z niepełnosprawnościami kwalifikują się do skorzystania z pomocy Pracownika Socjalnego
i Asystenta Rodziny należy sięgnąć do ustaw:
- Ustawa o Pomocy Społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (tj. Dz.U. z 30 stycznia 2015 roku, poz. 163)
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Kolejnym miejscem, do którego osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą zgłosić się po pomoc są organizacje pozarządowe, które obecnie realizują szereg projektów, współfinansowanych z UE, dotyczących aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych. Za organizację pozarządową należy uznać zarówno stowarzyszenia, jak
i fundacje. Bardzo ważna informacja, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę - organizacje udzielają wsparcia osobom niepełnosprawnym nieodpłatnie.
Wiele z nich świadczy usługi na rzecz osób ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności, ale są też takie organizacje, które specjalizują się w udzielaniu pomocy dla osób z jedną niepełnosprawnością, np.: wzrokową, słuchową, intelektualną, lub ze schorzeniami psychicznymi. Organizacje pozarządowe mają również czasami inny cel działania. Niektóre są nakierowane na rehabilitację społeczną, a głównym celem innych organizacji jest wspieranie osób niepełnosprawnych w usamodzielnianiu się poprzez znalezienie stałego zatrudnienia.
Ważne jest, aby Osoby Niepełnosprawne wybrały dla siebie ofertę pomocy konkretnej instytucji, która dopasowana jest pod ich potrzeby. Oczywiście dla osób słabiej funkcjonujących nie jest to łatwy wybór, dlatego też mogą skorzystać z informacji
w instytucjach, które również świadczą usługi na rzecz osób niepełnosprawnych i często współpracują z organizacjami pozarządowymi. Są to Urzędy Pracy, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Ośrodki Pomocy Społecznej, Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie, Biura Osób Niepełnosprawnych dla osób studiujących, Warsztaty Terapii Zajęciowej, czy Zakłady Aktywności Zawodowej.