Trudności i wyzwania osób z niepełnosprawnością laryngologiczną

Z jakimi problemami spotykają się osoby głuche czy słabosłyszące?
Daria Szewczyk z zespołu projektowego SOW, odpowiedzialna za kontakt z opiekunami osób niepełnosprawnych: Głównym problemem osób z takim rodzajem niepełnosprawności jest bariera komunikacyjna. Osoby te bardzo często posługują się Polskim Językiem Migowym albo Systemem Językowo-Migowym, który charakteryzuje się inną składnią, niż język polski. W związku z tym język polski dla osób głuchych lub słabosłyszących jest mało znany. Osoby te stosują inną składnię, niż osoby słyszące, co może być utrudnieniem w komunikacji. Trzeba podkreślić, że bardzo mało osób zna język migowy. Zauważalny jest postęp w tym zakresie, np. w urzędach, w wielu wypadkach mamy dostęp do tłumacza on-line, ale wciąż jest to temat trochę zaniedbany.
Z czym muszą się zmierzyć?
Przez kilka lat ściśle pracowałam z osobami niesłyszącymi, znam język migowy, wiem jak wygląda ich składnia, a pomimo to czasami miałam problemy, aby dobrze zrozumieć np. smsy. Osoby niesłyszące mają także problemy w życiu codziennym, np. zrobienie zakupów w sklepie osiedlowym, w którym nie ma samoobsługi, oglądanie telewizji bez tłumacza. Problem komunikacyjny występuje także w rodzinie, często osoby słyszące w rodzinie nie znają języka migowego, co znacznie osłabia kontakt i więzi rodzinne.
Co jeszcze jest wyzwaniem?
Problemem jest także dostępność szkół. Ze względu na małą ilość szkół przeznaczonych dla osób niesłyszących, dzieci muszą opuszczać swoje domy rodzinne będąc kilkulatkami i mieszkać w internatach.
W jaki sposób SOW może pomóc?
Takie osoby z pewnością docenią możliwość składania wniosków drogą internetową, jak również portal, w którym dowiedzą się o wielu programach i możliwościach wsparcia, z których będą mogli skorzystać.