Trudności i wyzwania osób cierpiących na zaburzenia psychiczne

Na zdjęciu Daria Szewczyk z zespołu projektowego SOW

Osoby cierpiące na choroby, które nie są widoczne, mają trudniej?

Daria Szewczyk z zespołu projektowego SOW, odpowiedzialna za kontakt z opiekunami osób niepełnosprawnych: Mam poczucie, że do osób posiadających w orzeczeniu symbol 02-P jest przypięta łatka „tych psychicznych”.  Chorób w tym symbolu jest bardzo wiele, np. depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa. Myślę, że osoby z takim rodzajem niepełnosprawności, przede wszystkim ze względu na stygmat, mają duży problem z samą akceptacją swojej choroby. Zdarza się, że osoby cierpiące na któreś z tych zaburzeń mają spadki formy, kiedy to funkcjonują trochę gorzej, niż zazwyczaj. Mam poczucie, że depresja wciąż jest lekceważoną chorobą, a tak naprawdę jest ona często tragiczna w skutkach.

W jakim sensie ta choroba jest lekceważona?
Osoby cierpiące na depresję, które charakteryzuje zniechęcenie czy wycofanie z życia są często postrzegane jako leniwe, nieobowiązkowe. Osoby z zaburzeniami psychicznymi, które zażywają leki mogą mieć problemy związane z występowaniem efektów ubocznych. Często skutkuje to mniejszą efektywnością w pracy, mniejszym skupieniem, wolniejszym tempie pracy czy problemami ze snem.

W jaki sposób moglibyśmy pomóc takim osobom w SOW?
W lipcu wystartuje portal, który będzie swoistą wymianą wiedzy dla społeczności zaangażowanej w pomoc osobom niepełnosprawnym i dla samych osób niepełnosprawnych. To właśnie tam będziemy zamieszczać informacje o obecnie trwających programach, o wydarzeniach, w których można wziąć udział, o wszystkim tym, co dla tej społeczności może być przydatne.