Trudności i wzywania osób z niepełnosprawnością ruchową

W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że osoba niepełnosprawna ruchowo to osoba poruszająca się na wózku, czy tylko?
Daria Szewczyk z zespołu projektowego SOW, odpowiedzialna za kontakt z opiekunami osób niepełnosprawnych: Osoby z czterokończynowym porażeniem (tetraplegia) lub z porażeniem dwukończynowym (paraplegia) potrzebują pomocy w jedzeniu, piciu, toalecie, ubieraniu, przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. Pracowałam z Panią, która posiadała właśnie taki rodzaj niepełnosprawności, miała sprawne jedynie dwa palce przy prawej dłoni.
W jaki sposób funkcjonowała?
Mimo tego, że miała duże wsparcie ze strony rodziny, dobrą rehabilitację, elektryczny wózek, nie była w stanie pokonać wszystkich barier. Pani ta mieszkała pod Warszawą, potrafiła korzystać z komunikacji miejskiej, jednak np. jeśli była sama w domu, to nie mogła z niego wyjść, ponieważ nikt nie mógł jej pomóc w ubraniu się.
Z jakimi barierami spotyka się osoba z takimi niepełnosprawnościami?
Złe warunki atmosferyczne są wielką barierą w przemieszczeniu się osób poruszających się na wózkach. Przy czterokończynowym porażeniu trudne też jest korzystanie z komputera, a nawet składanie podpisu. Osoby z niepełnosprawnością ruchową spotykają się z takimi problemami jak bariery architektoniczne, które bardzo często są w ich najbliższym otoczeniu np. niedostosowana łazienka w domu czy brak podjazdów w osiedlowym sklepie.
Co wiąże się z niepełnosprawnością ruchową?
Trzeba pamiętać, że niepełnosprawność ruchowa to także np. niedowłady albo przykurcze. Często borykają się z tym osoby z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Często te osoby mają niedowład jednostronny, który powoduje, że ruchy ręki i/lub nogi są ograniczone. Wiąże się to z mniejszymi umiejętnościami w zakresie poruszania się i wykonywania codziennych czynności. Pracowałam z Panem Wojtkiem, który w wyniku MPD miał niedowład nogi. Poruszał się samodzielnie, natomiast szybkie poruszanie się, np. podbiegnięcie do autobusu było już dla niego problemem. Pamiętam, że musiał zrezygnować z oferty pracy, ponieważ budynek nie był dostosowany do jego potrzeb, przy schodach nie było poręczy, co bardzo utrudniało mu poruszanie się po schodach.
W jaki sposób nowy System odpowie na potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo?
Osoby z niepełnosprawnością ruchową będą mogły złożyć wniosek drogą internetową, skorzystać z pomocy mobilnych asystentów osób niepełnosprawnych, którzy wyposażeni w tablety pojawią się u nich w domu i zważywszy na zaistniałe problemy, będą wnioskowali o pomoc przy ich rozwiązaniu składając wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON.
Fot. Anna Światlak