Dzień Pozytywnego Myślenia - Depresja a niepełnosprawność

Uśmiechnięta kobieta z uniesioną dłonią.  Hasło: Jesteśmy tu dla Was

2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. Mając właściwe podejście do życia, możemy dłużej się nim cieszyć - nasze pozytywne nastawienie zmniejsza nawet o 10% ryzyko chorób serca, wylewów, depresji i nowotworów. Niestety depresja stała się chorobą cywilizacyjną. Prawdopodobnie w 2030 roku będzie to najczęściej występujące zaburzenie na świecie. Depresja jest czynnikiem ryzyka dla niepełnosprawności, a niepełnosprawność – czynnikiem ryzyka rozwoju depresji – pisze psycholog Lena Zielska z Biura ds. Zdrowia i Osób z Niepełnosprawnością Uniwersytetu SWPS.

Często mówi się, że optymistom żyje się lepiej. Pozytywne myślenie pomaga nam lepiej radzić sobie z problemami i powoduje, że do codziennych problemów nabieramy dystansu. Optymiści szukają rozwiązań podczas gdy pesymiści skupiają się wyłącznie na trudnościach i przeszkodach. Pozytywne myślenie pomaga w życiu - mamy więcej energii do produktywnego i konstruktywnego działania, łatwiejsze staje się nawiązywanie nowych kontaktów oraz rozwijanie tych, które już mamy. Optymistyczne nastawienie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz procesy leczenia.

Osoby z niepełnosprawnościami borykają się z wieloma problemami i wyzwaniami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na depresję – w porównaniu z populacją ogólną są co najmniej trzy razy bardziej narażone na tę chorobę. Ryzyko zachorowania na depresję wzrasta, kiedy niepełnosprawność jest nabyta, a nie wrodzona. Osoby z niepełnosprawnościami czują się wykluczone ze względu na swoje ograniczenia oraz mniejsze możliwości radzenia sobie z codziennymi zadaniami. Życie w zależności od innych, których pomoc jest niezbędna w najprostszych czynnościach (ubieranie się, jedzenie czy poruszanie się), obniża poczucie własnej wartości i kontroli osobistej.

Pod linkiem znajdą Państwo poradnik "Moje zdrowie psychiczne. Jak osoba z niepełnosprawnością intelektualną może dbać o swoje zdrowie psychiczne". W poradniku znajdą Państwo przydatne informacje w tym jakie mogą być objawy depresji.

Źródło: witryna PFRON