Co nowego w szkoleniach SOW?

Już blisko 1000 przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego z całego kraju zostało przeszkolonych z zakresu obsługi SOW. Najbliższe miasta, które odwiedzą specjaliści z zespołu projektowego wraz z trenerami to w kolejności: Łódź, Zielona Góra, Opole, Rzeszów, Katowice, Białystok, Olsztyn, Kielce, Wrocław i Szczecin. Cieszy fakt, że „szkolenie zachęca do podjęcia decyzji o przystąpienia do wykorzystywania SOW w pracy zawodowej”, a „wiedza zdobyta na szkoleniu pozwala żywić nadzieję, że przystąpienie do SOW jest realne", jak piszą ich uczestnicy.
Wdrożenia systemu
Oprócz szkoleń zespół projektowy SOW wykonuje szereg zadań, których celem jest poinformowanie jak największej liczby jednostek, fundacji i samych osób niepełnosprawnych o tej platformie informatycznej. Zadaniem systemu jest wyeliminowanie kolejek w urzędach, tak, aby same osoby niepełnosprawne, jak i wszyscy działający na ich rzecz mogli dowiedzieć się o dostępnych dofinansowaniach oraz wypełnić i wysłać wniosek nie ruszając się z domu.
System jest ogólnopolski i aby cały jego potencjał został wykorzystany, muszą się do niego podłączyć wszystkie Jednostki Samorządu Terytorialnego w Polsce. Dlatego podpisywane są porozumienia i system wdrażany jest w kolejnych JST. W tym roku zespół SOW wraz z przedstawicielami wykonawcy przeprowadzi jeszcze 24 wdrożenia, w 2019 roku PFRON planuje przyłączenie wszystkich JST do systemu.
Tablety i skanery
W ramach projektu przekazujemy także samorządom urządzenia digitalizujące. Pierwsza tura skanerów jest już w JST. Wkrótce w ręce pracowników socjalnych trafią tablety. To dzięki nim osoba niepełnosprawna będzie mogła dowiedzieć się o dostępnych formach wsparcia, a także wypełnić i wysłać wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON. Blisko 1500 urządzeń mobilnych trafi w ramach SOW do Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie w całej Polsce. Więcej tutaj.
Na zdj. Ewa Krygowska, specjalista ds. merytorycznych (szkolenia) w zespole projektowym SOW.